Ara
  • Berçin Erben

Ahşap Boyamada Bezir Yağı Kullanımı

Bezir Yağı Nedir ?

Özü aslında keten tohumudur. Bazı yörelerde zeyrek bazılarında ise keten tohumu yağı olarak da bilinir. Elimizin altında bulunan bir nimet aslında bu keten tohumu! %40-45 yağ içerir. Tam bir Omega cenneti olan bu yağın yararları saymakla bitmez. Mesela Omega-3, Omega-6, Omega-9, A vitamini ve B12 vitamini içermektedir. B12  vitamininin hayvansal gıdalar dışında yüksek oranda sadece keten tohumunda bulunmaktadır. Bağırsakları yumuşatır ve mide sorunlarına karşı iyi gelir. Kemiklerin güçlenmesine büyük katkı sağlar. Bağışıklık sistemine destek olur ve güçlendirir dedim ya saymakla bitmiyor diye bu yararlar uzayıp gidiyor. Yanlız her bitkide olduğu gibi bezir yağının da faydası olduğu kadar zararları da olabiliyor. Doktor tavsiyesi olmadan kullanılması önerilmeyen bu yağı ham halde tüketmek oldukça zararlı.


"Yahu ne biçim ahşap atölyesisiniz resmen bir yemek tarifi vermediğiniz kaldı!" dediğinizi duyar gibiyim :) İşte bu mucizevi yağın etki ettiği bir alan daha var o da ahşaplar!

Nasıl Elde Ediliyor ?

Aslında bu tohumun yağı 2 türlü elde ediliyor. Biri bu keten tohumunun ısıtılması (Osmanlı beziri) diğeri de preslenerek yapımı (İngiliz beziri) olarak geçiyor. Isıtılarak elde edilen yağdan yukarıda saydığım mucizeler ortaya çıkarken preslenen yağ genelde vernik, cam macunu gibi yerlerde kullanılıyor. İşte bizim işimize yarayan kısım da burada başlıyor!Yararları Nelerdir?

Bezir yağı aynı Tung yağı gibi parlatma ve koruyucu işlevini görür. Ağacı bir ton koyulaştırarak dokusunu ortaya çıkartır. Ayrıca rengin ağaç üzerindeki damarların daha belirgin görünmesini sağlar. Suya dirençlidir. Kolay uygulanır. Kokusu hafiftir. Ekolojik olduğu kadar ekonomiktir de. Yüzeye uygulandığında yeteri kadar zaman bekletilirse (20°C, 18-24 saat) etkisini gösterir.


Nasıl Uygulanır?

İyi bir yüzey sağlamak için boyayacağınız ahşabı 120 kumluk zımparayla zımparalayın. Hafif nemli bez ile silip kurumasını bekleyin. Tekrar hafif bir şekilde zımparalayın ve nemlendirin. Bu işlemi 3-5 kere yapın nedeni doğal ahşabınızdan lif kalkmasını engelleyecektir. Daha iyi sonuç alabilmek için ilk katını kokusuz tiner gibi hafif bir solvent ile karıştırılması gerekir. Eğer daha önce denediyseniz veya gerçek yağ ise seyreltmenize gerek kalmayabilir. İlk katı fırça, rulo veya bezle uygulayın. Tamamen yağladıktan sonra 10 ila 15 dakika sonra fazla yağı yüzeyden temizlemek için silin. Eğer bu adımda başarısız olursanız ortaya yapışkan bir yüzey çıkabilir. Bu yüzden bu adım oldukça önem teşkil eder. işlemin kalıcılığı açısından 12-24 saat aralıklarla 2-3 kat gerekebilir. Yumuşak bir dokunuş istiyorsanız son katı attıktan en az 24 saat sonra 600 veya 800 kum zımpara ile hafif bir şekilde zımparalayın. Ahşap artık yağı ememeyecek duruma gelene kadar 1-2 gün aralarla bu uygulamayı tekrarlayın.20,125 görüntüleme

Sosyalleşelim

İletişim

08503468151

Hürriyet Mh. Sanayi Sitesi

No.87, Beyce, Simav, Kütahya

Yardım