Ara
  • Öğr. Gör. Sefa Kırlı

Ahşap Izgara Pano | Kendin Yap


Haftasonu kardeşim Kıvanç ile birlikte genellikle çalışma odası olarak kullandığımız, zaman zaman misafirlerimizi ağırladığımız ve ayrıca nadiren de olsa AirBnB üzerinden kiraya verdiğimiz odadaki yatağın üzerine bir duvar panosu yerleştirmek istedik. Başta Vuosaari Metal Duvar Panosu asmayı düşünsek de sonradan daha önce yapmadığımız bir şerler denemeye karar verdik.


Nasıl bir şeyler yapabileceğimizi düşünürken daha önce bir müşterimizin özel siparişi üzerine yaptığımız ahşap duvar panosu aklımıza geldi ve çok geçmeden işe koyulduk.Malzemeler

  • 10 adet yuvarlak çıta (0.8 cm x 300 cm)

  • Saman ip (Paketleme için kullanılanlardan, biz çiçekçiden temin ettik)

  • Kıl testere

  • Zımpara kağıdı (İnce kumlu)

  • Kurşun kalem

  • 2 adet duvar çivisi

  • Metre

  • Makas (İpi kesmek için)


ADIM 1 - Duvarın Ölçülmesi

Öncelikle ahşap panoyu yatağın üzerinde asacağımız için yatak başı ile aynı uzunlukta ve dikdörtgen bir görünümde olmasını istedik. Uzun kenarın 148 cm ve kısa kenarın 90 cm olmasına karar verdik.


ADIM 2 - Çıtaların Kesilmesi

3 metre uzunluğumuzdaki çıtalardan elimizde 10 adet vardı ve kıl testere yardımıyla bunlardan 10 adet 148 cm'lik, 12 adet de 90 cm'lik çıtalar kestik. Yani 5 adet 3 metrelik çıtadan 10 tane 148 cm'lik çıta elde ettik ve 4 adet 3 metrelik çıtadan da 12 adet 90 cm'lik çıtamız oldu. 1 tane 3 metrelik fazladan çıtamız da ne olur ne olmaz diye yedekte kaldı. Çıtaların kalınlığı 0.8 cm olduğu için 2 kişinin tutması çıtanın kesilirken kırılmasını önleyecektir.

ADIM 3 - Kenarların Zımparalanması

Kesme işlemi sırasında çıtaların kenarlarında kıymıklar olacağından dolayı, kağıt zımpara yardımıyla buraları temizlemek gerekiyor. Çok kaba bir ahşapla uğraşmadığımız için 180 kumluk iki parça kağıt zımpara bizim işimizi görüyor.ADIM 4 - Saman İplerin Hazırlanması

Kestiğimiz çıtaları zımparaladıktan sonra onları bağlamamız gerekiyor. Bunun için çiçekçiden aldığımız saman ipi 25 cm'lik uzunlukta kesiyoruz. Yaklaşık olarak 120 tane ip bağlayacağımız için bu işlemi yapmadan önce 25 cm'lik iplerin bize yetip yetmeyeceğini ölçüyoruz. İpleri bağlamakta zorluk çekmemek için siz de önce bir iki tanesini deneyebilirsiniz.ADIM 5 - Panonun İskeleti

Kestiğimiz 10 adet 148 cm'lik ve 12 adet 90 cm'lik çıtaları birbirine bağlamadan önce panonun ana yükünü taşıyacak iskeleti bağlamamız gerekiyor. 3 adet 148 cm'lik çıtayı yatay ve 3 adet 90 cm'lik çıtayı dikey olarak masanın üzerine yerleştirip köşelerinden birbirlerine sıkıca bağlıyoruz.


Adım 6 - Diğer Çıtaların Yerleştirilmesi

Tasarımın biraz daha dağınık ve kendine özgü görünmesi için çıtaları eşit aralıklarla bağlamak yerine biraz daha rastgele aralıklarla çıtaları yerleştiriyoruz.

Adım 7 - Tüm Kesişme Noktalarının Bağlanması

Tasarımın sağlam olması için tüm kesişme noktalarından bağlamamız gerekiyor. Tam olarak 120 düğüm daha atılacak. 2 kişi olmak burada işimizi kolaylaştırsa da yaklaşık olarak 45 dakikamızı alıyor hepsini bitirmek.


ADIM 8 - Duvara Çivilerin Çakılması

Metre yardımıyla yatağın üzerinde duvarı ölçtükten ve gerekli mesafeyi araladıktan sonra 2 adet duvar çivisini çekiç yardımıyla duvara çakıyoruz. Çok ağır bir materyal olmadığı için 2 adet çivi işimizi görüyor.


ADIM 9 - Panonun Asılması ve Süslenmesi

Çivileri çaktıktan sonra da ahşap ızgara panomuzu duvara yerleştiriyoruz. Yerleştirdikten sonra da ahşap mandallar ve metal kıskaçlar yardımıyla üzerini süslemeye başlıyoruz.


Ahşap Izgara Panoyu yaparken bir de sizler için video çektik. İyi seyirler.


396 görüntüleme

Sosyalleşelim

İletişim

08503468151

Hürriyet Mh. Sanayi Sitesi

No.87, Beyce, Simav, Kütahya

Yardım