Ara
  • Kıvanç Kırlı

Tasarımcının masası nasıl olmalı?


Hepimiz güzel bir çalışma ortamı hayal ederiz ama maalesef ona ulaşmak o kadar kolay değildir. Fakat bir tasarımcının çalışma masasında dikkat etmesi gereken ve hayat kurtarıcı bazı küçük detaylar vardır. Kadir'in Atölyesi olarak tasarımlarımıza yön veren ve en önemli kriterlerimizden birisi olan kullanılabilirlik seviyesini yüksek tutma arzumuz buradan gelir. Gelin hep beraber sizinde işinizi kolaylaştıracak ipuçlarına göz atalım.


1- Özgür Düşünce Ortam


Düşüncelerinizi kağıda dökebilmek için zihninizin gereksiz düşüncelerden uzaklaşması gerekmektedir. Bu sebeple zihninizi dağıtacak şeyleri masanızdan uzaklaştırmalısınız. Sadece çer çöpten bahsetmiyorum, çalışmanız sırasında ihtiyacınız olmayan her şeyden kurtulmalısınız. Özellikle cep telefonu gibi sizin odak noktanızı dağıtacak akıllı cihazlardan uzaklaşmalı, bembeyaz kağıt ile sadece sizin fikriniz baş başa kalmalısınız.


2- Düzenli Olmak ve ErişebilirlikTasarımı kağıda dökme esnasında ihtiyaç duyduğunuz tüm araç gereçleri kendi alışkanlıklarınıza dayanarak bir düzen içerinde tutmalısınız. Kalemlerinizi, eskizlerinizi, cetvel takımlarınızı erişebileceğiniz bir noktaya koymak odağınızın dağılmasına engel olacaktır. Emin olun tasarım sürecinde ihtiyaç duyduğunuz bir kalemi bulamamak dahi sinir bozucu ve dikkat dağıtıcı olabiliyor. Çözüm bir kalemlik kullanmak kadar kolayken bu eziyeti çekmenize hiç gerek yok! Özgür düşünce ortamınızda, düzenli ve erişebilir araç gereçlerinizle baş başa kalmak sizi bir adım öne geçirecektir.


3-Masanız, Ruh Haliniz ve İhtiyaç Listeniz


Gözleriniz kapatın ve hayal edin, bir masanın başında tasarımlarınızı gerçeğe dökmenin ilk adımındasınız, yani eskiz sürecinde. Çalışmanız esnasında sandalyeye yaslandığınızda ve geriye doğru gerindiğinizde karşınızda ne görmek isterdiniz? Boş bir duvar mı? Benim size tavsiyem Vuosaari Izgara Pano olur. Tabi ki panodan daha çok panonun içini doldurabilmeniz burada mühim olan. Ruh halinize göre doldurabileceğiniz bu panoya tasarım sürecinde size yardımcı olacak ihtiyaç listenizi ve küçük hatırlatmalarınızı eklemeyi sakın unutmayın.
Hepimiz zaman zaman tasarımcıların çalışma odasına hayranlıkla bakmışızdır. Düzenli çalışma şekillerine ve ekipmanlarına hayranlık duymuşuzdur. Belki o seviyeye gelmemiz için biraz daha çalışmamız gerekiyor ama o noktaya gelene kadar en azından masamızda değişiklikler yapabiliriz ve bu sayede kendi özgüvenimizi ve tasarım kalitemizi yükseltebiliriz. Bu noktada sizlere yardımcı olabilmek bizleri gururlandırıyor, daha fazla gururlandırabilecek bir şey varsa o da şudur; bir gün sizlerin tasarımlarını deneyimleyebilme fırsatımızın olması!


Tasarım yolunda sizlere iyi şanslar.472 görüntüleme

Sosyalleşelim

İletişim

08503468151

Hürriyet Mh. Sanayi Sitesi

No.87, Beyce, Simav, Kütahya

Yardım