Ara
  • Öğr. Gör. Sefa Kırlı

Helsinki'de Görülmesi Gereken 21 Güzel Yer

1. Suomenlinna

Fin Kalesi


UNESCO Dünya Mirası olan Suomenlinna, altı adadan oluşan bir kaledir. Fin tarihinin kısa bir özete gibidir bu ada. Çünkü Finlandiya da aynı bu ada gibi bir zamanlar İsveç Krallığı'nın hükümdarlığı altında kalmış sonrasındaysa Rus Çarlığı'nın hükmüne geçmiştir. Aynı Finlandiya gibi.


Finlandiya tarihinde önemli yeri olan Susiluodot adası 1700'lerde Deniz Kuvvetleri için bir üst olarak tasarlanmış ve buraya bir kale yapımına başlanmış. Amaçsa Ruslara karşı bir savunma oluşturmak. O zamanlarda, yani 1750'lerde, yapımına çıkan savaşlardan dolayı zaman zaman ara verilmiş ve tamamlanması 40 yılı bulmuş. En nihayetinde Finlandiya'nın özgürlüğü ile birlikte Fin ordusu için kullanılmaya başlanmış. Günümüzde ise Finlerin piknik alanı olarak gezilip görülmesi gereken güzel yerlerden bir tanesi. Helsinki Limanı'ndan €8'ya günlük turlar düzenleniyor. Tabi işi biraz maceraya dökmek isteyenler varsa kış aylarında donan kuzey denizi üzerinden yürüyerek de adaya gidilebilir. Denemenizi şiddetle tavsiye ederim!


2. Temppeliaukio Kirkko

Taş Kilise


Fince: Temppeliaukion kirkko İsveçce:Tempelplatsens kyrka


Timo ve Tuomo adından iki mimar tarafından tasarlanıp, büyük bir kayanın içi oyularak 1969 yılında yapılmış bu muhteşem kilise gerçekten de Fin tasarımını ve inadını görmeniz açısından görülmesi gerken yerlerin başında bulunuyor. İçerideki hava bir mağarayı andırsa da ayinlere denk geldiğinizde güzel Fince ilahiler dinleme fırsatı bulabilirsiniz. Fince de Türkçe gibi sondan eklemeli ve fonotik bir dil olduğundan duyduğunuza pek yabancılık çekeceğinizi düşünmüyorum.


3. Helsinki Senate Square

Helsinki Senato Meydanı


Bu güzel meydanın bu kadar meşhur olmasının birkaç sebebi var. Öncelikle Helsinki merkezindeki en eski yerleşim yerleri buralar. Meydanı çevreleyen Helsinki Katedrali, Hükümet Sarayı, Helsinki Üniversitesi Ana Binası ve Sederholm Evi bu güzel meydanı gezmeniz için başlıca nedenler arasında. Ayrıca zırt pırt etkinlikler düzenleniyor burada. Mesela yeni yıla burada girmelisiniz, tonla konser olur. Ünlü Fin müzik gruplarını sahnede görmeniz mümkün. Her daim bir kutlama vardır. Özellikle de 1 Mayısta, yani Finlandiya'nın ünlü Mezunlar Günü'nde burayı beyaz kepler giymiş Finlerle görebilirsiniz. Üniversiteden mezun olan her Finli bu beyaz keplerden giyer (Fince: ylioppilaslakki) ve her sene 1 Mayısta tüm gün boyunca mezuniyetlerini arkadaşlarıyla birlikte yeniden kutlarlar. Helsinki Senate Square'da bu güzel kutlamalara ev sahipliği yapar. Meydanın tam ortasında da Finlerin Ruslardan bağımsızlaşması konusunda önemli reformlara imza atmış olan İmparator Alexandre II'nin heykeli vardır.
4. Seurasaari

Seurasaari Adası


Helsinki civarında gidebileceğiniz birçok adacık ve birçok göl var. Tamamen ahşap evlerin gür ormanlarla birleştiği yemyeşil bir ada olan Seurasaari adası tam da Finlerin nasıl da doğayı, huzuru ve sessizliği sevdiklerini gösteren güzel bir yer. Bisiklet kiralayabilir, koşmaya çıkabilir hatta bir çok hayvanı da görebilirsiniz burada. Özellikle Yaz Ortası denilen şölende Finler juhannuskokko dedikleri büyük bir ateş yakarlar. Bu ateş Hıristiyanlık öncesinde Fin tanrısı Ukko'yu anmak için yakılırmış. Her sene Haziran 20 ile 26 arasında kutlanılır. 1955 yılından bu yana bu kutlamayı Cumartesi gününe denk getiriyorlar. Eğer o tarihlerde giderseniz kesinlikle uğramanızda fayda var.
5. Uspenskin Katedraali

Uspenski Katedrali (Kızıl Katedral)


Finlandiya'nın bir süre İsveç Krallığı altında bir süre de Rus Çarlığı altında kaldığından bahsetmiştim sizlere. İşte Helsinkide Rus mimarisini görebileceğiniz bir kilise. Rus bir mimar tarafından yapılmış olan Kızıl Katedral (adı bana hep manidar gelir) görmek isteyebileceğiniz yapılardan. Şanslıysanız içeride düğüne bile denk gelebilirsiniz. Helsinki Senate Square'dan yürüyerek buraya gidebilirsiniz.

6. Ateneum

Helsinki Sanat Müzesi


Helsinki Tren İstasyonu'nun hemen karşısında yer alan Ateneum, Helsinki'de geçireceğiniz süre içerisinde gitmeniz gereken müzelerden en başta geleni. İçeride bir çok değerli eseri görebilirsiniz. Özellikle de Hugo Simberg'in (Benim favorilerimden) bir çok eseri burada sergileniyor. Bunun yanında Van Gogh, Albert Edelfelt, Paul Cezanne gibi birbirinden ünlü isimlerin eserlerini de içeride görmeniz mümkün.


7. Linnanmäki

Kale Tepesi Eğlence Parkı


Helsinki'nin göbeğinde bulunan güzel mi güzel bir eğlence parkı burası. 1950'lerde kurulan parkın tüm gelir Lasten Päivän Säätiö (Children's Day Foundation) tarafından çocuklar için toplanıyor ve çocuklar için harcanıyor. Finlandiya'da çocuklar gelecek olarak görüldüğü için gerçekten de önemliler. 2016 yılında toplanda 4.3 milyon Euro toplamış adamlar. Siz de Linnanmäki'yi ziyaret edip biraz çocuklaşabilirsiniz.


8. Kauppatori

Helsinki Pazar Yeri


Eğer sevdiklerinize kuksa gibi Finlandiya'ya özgü el yapımı ahşap tasarımlar almak isterseniz buraya uğramanızda fayda var. Özellikle yaşlı Fin teyzelerini ellerinde şişlerle örgü örüp yaptıklarını satarken görebilir, ev yapımı Fin içkilerinin tadına bakabilirsiniz. 


9. Kiasma

Modern Sanat Müzesi


Eğer tasarıma gönül verenlerdenseniz ve Finlerin tasarım konusundaki ciddiyetini ve aynı zamanda mizahını görmek isterseniz kesinlikle Kiasma'ya gitmelisiniz. Çevrenize bakış açınızı değiştirecek önemli bir Çağdaş Sanat Müzesi olan Kiasma'da bir çok Finli genç sanatçı olma yolundaki eserlerini sergiliyor. Kutunun dışına çıkmak deyimini tam anlamıyla anlatan bir çok eserle karşılaşabilirsiniz.


10. National Museum of Finland

Finlandiya Ulusal Müzesi


Tarih öncesinden günümüze kadar bir çok el işini görebileceğiniz Finlandiya Milli Müzesi'nde göllerle ve soğukla kaplanmış bu ülkede insanların nasıl hayatta kaldıklarını öğrenebilirsiniz. Bir çok silah, tarım aleti, gündelik yaşamda kullandıkları gereçler Fin kültürünü anlamanıza yardımcı olacaktır.


11. Helsingin Päärautatieasema

Helsinki Merkez Tren İstasyonu


Taksim Meydanı gibi, Alsancak'ta Sevinç Pastanesi gibi Helsinki'deki buluşma noktası da burasıdır. Ayrıca Rautatientori metro durağıdır da. Her daim çevresinde sarhoşları barındıran bu tren istasyonu 1919 yılında yapılmış. Özellikle de Finlandiya'nın içlerine doğru güzel bir yolculuğa buradan başlayabilirsiniz. 


12. Sibelius Monumentti

Sibelius Anıtı


Ünlü Fin besteci Jean Sibelius (1865-1957) anısına dikilmiş bu çağdaş anıt, 600 adet çelik borudan meydana geliyor ve 24 ton olduğu söyleniyor. Sibelius'un kim olduğunu henüz duymadıysanız en az List Akademi kadar önemli olan Sibelius Akademi'den birçok Finli müzisyen mezun olmuştur. Bunlardan bazılarını saymam gerekirse, Nightwish grubundan tanıyacağımız ve grubu bırakmasına bir türlü alışamadığımız Tarja TurunenStratovarius grubunun gitaristi Matias Kupiainen, eski Apocalyptica gurubu cellocuları Max Lilja ve Antero Manninen, halen Apocalyptica ile çalana Paavo LötjönenPerttu Kivilaakso ve Eicca Toppinen, HIM grubunun Mige lakaplı bas gitaristi Mikko Paananen sizlere söyleyebileceğim başlıca isimlerden. 


13. Helsingin Tuomiokirkko

Helsinki Katedrali (Beyaz Katedral)


Helsinki Senato Meydan'ında bulunan bu kilise genellikle Beyaz Katedral olarak da anılır. 1800'lerden kalma, dik merdivenlerin üzerinde olan bu kiliseden Helsinki Limanı'nı görebilirsiniz. Kış aylarında bu merdivenler birazcık tehlikeli olsa da spor yapanların sürekli olarak inip çıktıkları bir yer. Evet, Finlandiya'da kiliseye daha çok spor olsun diye uğruyor insanlar.


14. Finlandia-talo, Finlandia Hall

Finlandiya Kongre Binası


Töölö Gölü'nün hemen yanında yer alan Finlandia Hall 1971 yılında ünlü Fin minar Alvar Aalto tarafından tasarlanmış. Fin mimarisine biraz ilginiz varsa Alvar'ın yapıtlarına göz atmalısınız. Fin mimarisi size çok sade ve bayağı gelebilir ancak sadelik Finlerin yaşamının her yerine işemiş durumda. Finlandia Hall, kongre binası olarak ve etkinlikler için kullanılıyor. Töölö Gölü etrafında yürüyüşe çıkarsanız muhakkak uğramalısınız.
15. Helsingin Olympiastadion

Helsinki Olimpiyat Stadyumu


Finler spora düşkün insanlar, her gün sabah 6:30 gibi ben dakikası dakikasına zamanında gelen otobüsleri yakalamak için koştururken en az 10 kişinin işe gitmeden önce koştuğunu görürdüm. Dahası annelerin bebek arabalarıyla birlikte spora çıktıklarına da şahit oldum birçok kez. Böyle bir ülkede Olympic Stadyum her daim etkinliklerle dolu tabi ki. Özellikle kış aylarında giderseniz Buz Hokeyi maçlarına bilet almayı unutmayın. Bu arada Stadyum halkın günlük kullanımına da açık durumda.

16. Designmuseo

Helsinki Tasarım Müzesi


Bu müze 140 yaşında olsa da tasarım gerçekten sürekli olarak kendini dinç tutan bir dal Finlandiya'da. Eğer Görsel Tasarım ve Sanat okuyorsanız veya görsel sanatlara, modaya, endüstriyel tasarıma ilgini varsa kesinlikle burayı gezmelisiniz. 17. Eduskuntatalo

Helsinki Parlamento Binası


Finlerin saunaya düşkünlüğü bilindik bir şey. Bununla ilgili "Yeni Başlayanlar için Fin Saunası" adlı yazımızı okuyabilirsiniz. Parlemento Binası bu güzel ülkenin öncü kararlarının alındığı yer olsa da Fin politikacıların saunalarda yaptıkları toplantılarda da karar almışlıkları, Ruslarla anlaşma imzalamışlıkları var. Kiasma'nın hemen karşısında yer alıyor, kapısında güvenlik veya sizi kovalayan askerler yok. İçeceğinizi alıp karşısına oturabilir, saatlerce gitar çalıp içebilirsiniz. Kimse de size bir şey demez. Kıyaslamak istemiyorum18. Helsinki Üniversitesi Botanik Bahçesi


Şehrin içinde Botanik bahçeye daldığınız anda kendinizi şehirden kopmuş hissediyorsunuz. Çevrenizde de sizin gibi ağaçların, bitkileri ve çiçeklerin arasında ruhunu arayan insanlarla göreceksiniz. Sözler yetersiz kalabilir, gidip o havayı solumanız gerek.


19. Kaisaniemi


Burası güzel bir cadde, Botanik Bahçesi'nden veya Helsinki Tren İstasyonu'ndan kolayca yürüyebilirsiniz. Asıl önemli olanlardan bir tanesi burası da Sevinç Pastanesi veya Taksim Meydanı gibi buluşma noktalarından biri ve hemen bu caddede Helsinki Üniversitesi'in Kütüphanesi bulunuyor. Kütüphane herkese açık.
20. Kamppi Kappeli

Kamppi Şapeli


Kamppi ( Evet, Atölyemizin Kamppi serisi adını Kamppi bölgesinden alıyor. ) Şapeli Helsinki'nin en işlek yerinde yer alıyor ama burayı önemli kılan şey hangi dine mensup olursanız olun günün her saatinde içeri girebilir ve Sessizlik Şapel'inde biraz olsun günlük yaşamdan kopup kendi kendinize dua edebilir, meditasyon yapabilirsiniz.21. Porvoo


Helsinki'nin hemen dibinde yer alan bu ufak kasabaya haftasonu için uğramanızı ve hatta sevgilinizle kalmanızı tavsiye ederim. Orman, göller ve ahşap evleriyle size tüm dünyayı unutturacak tatlılıkta bir yer. Benim de favorilerimden birisi.Helsinki ve Finlandiya hakkında yeni yeni yazılar yazmaya, deneyimlerimizi sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. Bu gibi yazılarımızdan haberdar olmak için e-posta bültenimize abone olmayı unutmayınız. 

32 görüntüleme

Sosyalleşelim

İletişim

08503468151

Hürriyet Mh. Sanayi Sitesi

No.87, Beyce, Simav, Kütahya

Yardım