Ara
  • Öğr. Gör. Sefa Kırlı

Yeni Başlayanlar İçin Fin Saunası: Dikkat Etmeniz Gereken 10 Nokta

Finlandiya'nın nesi meşhur diye soracak olursanız eğer ilk aklıma gelen saunası olur. Bize gelen turistlerin hamama gitmesi gibi Finlandiya'ya gittiğinizde de saunaya girmeden olmaz.Tabi ki adamların belli başlı gelenekleri var ve yabancılar için saunaya girmeden önce "Acaba doğru mu yapıyorum?", "Yanımdaki amca neden çıplak?" gibi sorular kafada deli sorular canlanmaya başlıyor. Gelin bir Türk gözünden sizlere Finlandiya'daki Sauna yaşamını kısaca özetleyerek kafanızdaki sorulara cevap olmaya çalışayım.

1. Sauna herkese iyi gelir. Sadece yeni doğmuş bebekler, ciddi kalp rahatsızlıkları olanlar ve açık yarası bulunanlar girmemelidir. Bunun dışında Finlandiya'da hemen herkes saunanın tadını getirir ve siz de orayı ziyaret ettiğinizde bunu muhakkak yapmalısınız.


2. Fin saunasının seks ile uzaktan yakından alakası yoktur, Finler saunaya girerek sizi yataklarına davet etmiyorlardır. Orası zihinsel ve bedensel olarak temizlenmek için vardır. Bu tabi ki rahatlamayın demek değildir. Arkanıza yaslanın ve tadını çıkartın.


3. Saunaya davet edilmek çok önemli bir şeydir. Öyle kolay kolay kimse kimseyi saunasına çağırmaz, özellikle Finler utangaç bir milletken! Eğer kabul etmeyecekseniz gerçekten güzel bir bahaneniz olmasında fayda var. Sauna insanlarla gerçekten kaynaştığınızı gösteren bir yerdir. Tüm anlamda açık bir şekilde onlarla bir araya gelmektir. Gizliniz saklınız kalmamıştır. Finlandiya'da şöyle bir söz vardır; Önemli kararlar toplantılardan çok saunalarda alınır. Hatta Finlandiya ve Rusya arasındaki antlaşmaların burada imzalanmışlığı bile vardır.


4. Renkli ışıkların, aromalı kokuların ve rahatlatıcı müziklerin Fin saunalarıyla hiçbir alakası yoktur. Fin saunaları az ışıklı ve sadedir. İçerdeki tek koku buharın verdiği nem ve de huş ağacının doğal kokusudur. Fin saunası diye reklamı yapılan yerlere itibar etmeyiniz.


5. Gelelim malum sorunun cevabına: Evet, Finler saunaya çıplak girerler. Merak etmeyin, panik yapmayın! Adamlar yeterince çıplak insan görmüşler zaten, bu onlar için sorun değil. Doğal bir durum ve büyütecek bir şey yok ortada. Eğer rahat hissetmiyorsan saunaya şortunla veya havlunla girebilirsin. Bunu da anlayışla karşılayacaklardır.6. Büyük gruplarda kadınlar ve erkekler saunaya ayrı girebilirler. Ailelerse genellikle beraber saunaya girerler. Büyük ve karışık gruplarda bunu konuşup kimlerle rahat edecekseniz o şekilde ayarlamalar yapabilirsiniz.


7. ‘Vasta’ veya ‘vihta’ (söylenişi yöreye göre değişiyor.) huş ağacı dallarıdır ve saunadayken hafifçe kendinize vurursunuz. Kulağa garip gelse de cildiniz için çok faydalı bir durumdur ve sauna sonrası cildinizi çok iyi hissedersiniz.


8. Saunadaki taşlara ne kadar sıklıkla su atmanızla ilgili herhangi bir kural yoktur, buhar istiyorsanız istediğiniz sıklıkla bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.


9. Terleyeceksiniz! Hem de bol bol terleyeceksiniz, o yüzden bol bol sıvı tüketin. Su ihtiyacınızı giderecek olsa da bira ve cider Finlerin ilk tercihi genelde. Ayrıca saunanın önüne ateş yakıp mangalda bir şeyler kızartmak veya pişirmek de olayı piknik havasına çevirse de sıkça rastlanan bir durum. Sauna sırasında sık sık sauna dışına çıkıp içkilerinizi yudumlayabilir, kendinizi karların içine atıp yuvarlanabilir veya göl kenarında bir yerdeyseniz donmuş gölde bir delik açıp suya atabilirsiniz kendinizi. Emin olun yeni doğmuş gibi hissediyorsunuz. 100 dereceden, -30 dereceye atlamak insanı gerçekten açan bir durum. Bunu bir sauna boyunca 8-10 kere tekrarlayabilirsiniz.


10. Sauna söz konusu olduğunda çok da fazla bir kural yok aslında. Asıl amaç rahatlamak, birkaç içki götürmek ve sosyalleşmek. Finler bunu sık sık yapıyorlar. Siz de muhakkak denemeye çalışın.


250 görüntüleme

Sosyalleşelim

İletişim

08503468151

Hürriyet Mh. Sanayi Sitesi

No.87, Beyce, Simav, Kütahya

Yardım